תחזית ההשקעות שלי לשנת 2015

שנת 2014 הולכת ומסתיימת, והגיעה העת לבצע כמה הימורים על ה”סוסים” החדשים לשנה הבאה.
שנת 2014 היתה שנה מאד קשה לסוחרי המגמה ומשקיעי מניות הצמיחה. ניתן לראות כי מניות החלום, אלו שכיכבו קודם לכן, השיגו תשואות שליליות (ואף מאד), כאשר רוב המדדים רושמים עליות נאות. על מניות אלו, ניתן נמנות את: DDD, FSLR, HIMX, AMZN, TWTR, GTATQ ועוד. השנה, לרוב המשקיע הפשוט, שקנה את המדדים, הרוויח יותר ממשקיעים מתוחכמים שביצעו מהלכים רבים על מניות ספקולטיביות.

אג”ח

בנאום ילן השבוע, ניתן היה לשמוע לראשונה שינוי בתאור התחזית. ילן בחרה במילים “נגלה סבלנות” על פני התאור שהשתמשה בו עד עתה “לא בתווך הקרוב”, כשהתייחסה למועד העלאת ריבית. בהמשך נשאלה היו”ר באופן ישיר, מתי תעלה ריבית, וזו הודיעה “לא בשתי הפגישות הקרובות”, קרי עד מארס 2015. התמוטטות מחיר הנפט שהוביל את רוסיה לפשיטת רגל, וגרם לירידות חדות בעולם, הוא למעשה קטליזטור רציני לכלכלות המערב. ילן יודעת זאת, ולכן אין ספק שרגע העלאת הריבית, והפסקת המדיניות המוניטרית המרחיבה קרובה מאד. ילן העריכה כי הריבית תעמוד בסוף שנת 2015 על 1.1% (מעט פחות מהערכות הקודמות). לא ניתן להתעלם מתחזית זו, ומנתוני המשק הטובים (בייחוד התעסוקה) שבארה”ב, ויש לקחת בחשבון כי השקעות אג”ח בשנה הבאה יגרמו להפסדי הון. בחרתי לקנות אופציות פוט, על תעודת סל ETF) TLT). תעודה זו עוקבת אחרי אג”ח ארה”ב הארוכות (20 שנה ומעלה). התשואה כרגע של אג”ח 30 שנה 2.83%. אני צופה שתשואת האג”ח תעלה לרמה של 4% עד סוף שנה הבאה. כדי להמר על מהלך זה, אבצע שורט כאמור, באמצעות קניית פוט TLT סטרייק 120 לינואר 2016. מחירו כעת 7.5 דולר. עליית התשואה ל4% תוביל לירידה של כ30% בתעודה, מה שיוביל את התעודה לשער 87.5. מחיר האופציה צפויה להיות אז 32.5 (כמעט פי 4 על ההשקעה). במילים אחרות, השגנו מינוף מעל פי 10 לעומת קניה ישירה של TBF (תעודה הפוכה לTLT).

דולר

התמונה כאן מאד ברורה, יוקר המחיה שגורר את משקי הבית לקחת הלוואות, יחד עם אי יציבות פוליטית (אין ממשלה, אין תקציב) מביא להחלשות השקל. בנוסף התחזקות הדולר בעולם (יציאת ארה”ב מהמשבר, הפסקת ההדפסות) ואזהרות מודיס על הורדת דירוג האשראי של ישראל נתנו דחיפה יפה לדולר ברבעון האחרון של השנה. צריך לזכור כי בנק ישראל מחזיק יתרות מט”ח גדולות, שבשלב מסויים ישתמש בהן ל”צינון” הדולרת כשהתחזקותו תגרום לאינפלציה. כרגע כלכלת ישראל נמצאת בדיפלציה, ונראה כי התחזקות הדולר דווקא הגיעה במועד מצויין לנגידה פלוג. את החשיפה לדולר אבצע באמצעות קרן נאמנות בחשיפה אגרסיבית (200%) לדולר.

ניקיי

אין ספק שהממשלה החדשה, והנגיד החדש עושים למעלה משנה פעולות הרחבה משמעותיות לדחיפת הכלכלה היפנית. מחירי הנפט, אף הם יתרמו לשיפור רווחיות החברות היפניות. אחשף, לניקיי באמצעות תעודת סל כדוגמת “קסם ניקיי” שקלית בניטרול מטבע.

דאקס

דראגי, נשיא הבנק האירופי, מנסה את מזלו בהרחבה כמותית באירופה, כשזה נתקל בהתנגדות לא קלה מצד הגרמנים. אומנם הנגיד הכריז כבר על תוכנית רכישות אג”ח, אך הוא עדיין פועל באופן מוסתר ולא שקוף, כך שלא ניתן להבין את מלוא תוכנית הרכישות והצפי שלה. בכל מקרה הדאקס הגרמני, אני צופה שיתן תשואה עודפת ומקווה שצעדים אלו יציגו אכן שיפור בכלכלה האירופית. הכלל המנחה אותי שבורסה “אוהב” הרחבות כמותיות.  גם את החשיפה לדאקס אבצע באמצעות תעודת סל.

תל אביב

חוסר הבהירות במצב הפוליטי, יחד גרעון שיגדל בגלל כלכלת הבחירות, אינני חושב להשקיע עדיין בבורסה של תל אביב. כרגע, אמנע מהשקעות בישראל, ואנסה לחכות למועד מתאים יותר.

סיכום

צריך לקחת בחשבון כי עליית הריבית הינה חרב פיפיות – מצד אחד תגרום לירידות במחירי האג”ח, אך בשלב מסויים עלולה לאיים על שוק המניות ולגרום להסתת כספים בחזרה לאג”ח, בהגיעו לרמת תשואות אטרקטיביות. לכן, ההשקעה במניות בשנה הבאה, צריכה להיות מאד מבוקרת, עם תשומת לב לשוק האג”ח. בתקווה שהמטוטלת הזאת לא תקרה מהר מדי, אני חושב שניתן יהיה להנות משוק המניות לפחות בחצי הראשון של השנה, כאשר כרגע הוא משמש כערוץ יחידי לעשיית רווחי הון, כברירת מחדל.

* הכותב אינו בעל רישיון יעוץ לניירות ערך. אין באמור להוות יעוץ השקעות, המלצה או אי המלצה לביצוע או אי ביצוע של פעולות השקעה כלשהן. כל הפועל עושה זאת על דעתו ובאחריותו בלבד.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *