אופציות ומינוף

לאחרונה שואלים אותי כיצד אני מבצע מינוף ומה זה בכלל אופציות. ובכן, אופציות  הן מכשיר פיננסי, שניתן באמצעותו לבצע גידור על השקעה, ואף מינוף.

אופציה (עפ”י ויקיפדיה):

אופציה (option) היא חוזה בין שני צדדים, כותב האופציה (הנקרא גם מוכר האופציה) ורוכש האופציה. כותב האופציה מעניק לרוכש האופציה זכות לרכוש או זכות למכור נכס כלשהו (“נכס בסיס”, או Underlying) תמורת מחיר קבוע מראש (“מחיר הרכישה” או strike price) במועד קבוע מראש או לפניו (“מועד פקיעת האופציה” או expiration date). אופציה המקנה את הזכות לרכוש את נכס הבסיס נקראת אופציית רכש (call). אופציה המקנה את הזכות למכור את נכס הבסיס נקראת אופציית מכר (put). המחיר שבו יימכר נכס הבסיס בין שני הצדדים לעסקה (הקונה והמוכר) נקרא מחיר המימוש (exercise price, או strike price).

גידור

כתב אופציה כאמור, הינו חוזה לקניה או מכירה של נכס בסיס (למשל מניה או מדד) בשער כלשהו (סטרייק). כתבי אופציה קיימים עבור מדדים, וגם עבור מניות. צריך להבין שהמשחק כאן הוא סכום אפס, זאת אומרת על כל קונה כתב אופציה יש כותב אופציה. האסטרטגיות שלהם הפוכות: אחד, מוכר “ביטוח” בציפיה שלא יתממש (האופציה “תיכנס לכסף”) והשני קונה את ה”ביטוח” בציפיה שיתממש. באופן כללי, כאשר השוק תנודתי, לרוב מנפיקי האופציות (אלו שכותבים את החוזה – בעצם מוכרים אותו) ידרשו מכיר גבוה – כיוון שהשוק מגלם תנודתיות והסיכוי להתפס בכסף הוא גבוה. בשוק לא תנודתי מכירי האופציות יהיו זולים – כיוון שהשוק סטטי (לא צפוי לצאת מתווכים מסויימים), ולכן אופציות בסטרייקים (מרווחים מנכס הבסיס) רחוקים יהיו זולים (לא יהיו ביקושים, שהרי השוק די צפוי). זהו הסבר מאד מופשט, הבא להמחיש באופן לא מקצועי את העקרונות הבסיסיים של המסחר בכתבי אופציה. שימוש ראשון שניתן לעשות בכתבי אופציה, הוא בעצם לגדר השקעה של נכס בסיס. כאשר מחזיקים פוזיציה על מניה או מדד, ניתן לקנות אופציה PUT על מנת לגדר את ההפסד במידה וערך הנכס יירד מתחת לשער כלשהו. מה שיקרה, בחישוב פשוט – ערך האופציה יתחיל לעלות כאשר נכס הבסיס ירד ולמעשה יצבור רווח שיקזז את ההפסד. לאופציה מספר פרמטרים שבאמצעותם ניתן לחשב את כמות היחידות הנדרשות, והסטרייק המתאים על מנת להגן על ערך נקוב/סכום מסויים של נכס בסיס.

פרמיה

פרמיה למעשה היא “עודף” המחיר של כתב האופציה, לעומת השווי האמיתי שלה. המחיר של כתב  האופציה מגלם בתוכו זמן ומרחק מהכסף. ככל שהפקיעה ארוכה יותר, חלק הזמן במחיר הינו משמעותי יותר. בהתאם לסנריו בפסקה הקודמת, בשוק תנודתי הפרמיה תהיה גבוהה, בשוק סטטי הפרמיה תהיה נמוכה. השווי האמיתי של כתב האופציה ניתן לחישוב, ואחד המודלים המובילים הינו black and scholes. ארחיב על כך בפוסט נפרד.
ניתן ללמוד מהפרמיה על רמת הפחד או הביטחון של המשקיעים. פרמיה גבוהה – רמת פחד גבוהה, פרמיה נמוכה – רמת ביטחון גבוהה.

מינוף

השימוש השני של כתבי אופציה, הוא להשקיע בצורה ממונפת. נניח שאנחנו בעלי סכום השקעה נמוך, ובמקום לקחת הלוואה ולקנות את נכס הבסיס, ניתן להשתמש באופציות להשגת אותה תוצאה. לשם ההמחשה ניקח דוגמא מספרית:

נכס בסיס: מניית AAPL
שער נוכחי: 99.16 דולר
אופציה קול לתאריף ינואר 2015, סטרייק 110 דולר עולה 2.46 דולר.

במילים פשוטות: קניתי כתב אופציה, שחוזה עליה של מניית אפל מעל שער 110 דולר עד ליום הפקיעה בינואר 2015. כדי שארוויח כסף, מניית אפל צריכה לעלות מעל שער 112.46 (110 + 2.46 עלות האופציה)  – זוהי הנחה מאד חשובה. במידה ולא יתקיים עד לתאריך הנקוב – אפסיד את מלוא ההשקעה. כיצד עובד המינוף ? כתב אופציה 1 עלה לי 246$ (הקניה היא בבאלקים של 100, אבל לא עקרוני להדגמה) במידה ושער אפל יעלה, וביום הפקיעה יעמוד על 120$ ארוויח 10$ (רווח נכס הבסיס מהסטרייק של האופציה) כפול 100 – סה”כ 1000$. לסיכום – הכפלתי את ההשקעה הראשונית שלי פי 4, כאשר מניית אפל עלתה 20% בלבד, מינוף של פי 20.
כדי לקבל רווח כזה ללא מינוף, נצטרך לקנות את מניית אפל בסכום של 5000$, השקעה הרבה יותר מאשר קניית כתב אופציה.
באופן דומה ניתן לבצע מינוף על ירידה של נכס בסיס, החישוב זהה אך מתייחס לאופציית PUT. כפי שניתן לראות, עיקר העניין כאן הוא לחזות בזמן את שער המניה הצפוי (2 תחזיות שצריכות להתממש) וזאת בד”כ משימה לא פשוטה (חוזים את הכיוון נכון אבל לא בזמן הנכון). כדי להקטין את הסיכון, ניתן:

  1. לרכוש כתב אופציה עם מועד פקיעה ארוך (שנה למשל) כדי לקבל מרווח זמן גדול, ולהשיג מרווח תיקון גדול, במידה והמגמה לא לפי מה שחזינו.
  2. לרכוש אופציה בתוך הכסף (לא כמו בדוגמא, שקנינו סטרייק מחוץ לכסף), שוב, כדי להתמודד עם מרווח טעות, ולא למחוק את מלוא ההשקעה במידה ושער המניה ירד

אופציה מגלמת בתוכה גם את מחיר הזמן שנותר לפקיעה, ולכן החזקה של אופציה לתקופה ארוכה, שוחקת את הערך שלה. בפוסט הבא אסביר על העניין ואופן תמחור האופציות. באופן דומה, ניתן לבצע כתיבה של אופציות – מאפשר לבצע אסטרטגיה ללא השקעה ראשונית בכלל (חוץ מהבטחונות). ישנם עוד הרבה פרטים טכניים, אבל כדי לא לסרבל את הדוגמא ויתרתי עליהם. לפני שנכנסים לתחום, כדי לבצע קריאה מעמיקה ולמידה של כל העקרונות. קניה וכתיבה של אופציות, הן השקעה סקפולטיבית, ויש חשש למחיקת מלוא ההשקעה (כמו במניות), על כן מומלץ להתנסות קודם “על יבש” לפני ביצוע השקעה כלשהי בפועל.

* אין באמור להוות יעוץ השקעות, המלצה או אי המלצה לביצוע או אי ביצוע של פעולות השקעה כלשהן. כל הפועל עושה זאת על דעתו ובאחריותו בלבד.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *